روز جهانی تالابها

دوم فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب‌ها نام‌گذاری شده‌ است. در چنین روزی در سال ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ۱۳۴۹ خورشیدی و در شهر رامسر ایران، معاهده‌ای جهانی برای حفاظت از تالاب‌ها به تصویب رسید که به «کنوانسیون رامسر» مشهور شد. این کنوانسیون قدیمی ترین کنوانسیون بین المللی مرتبط با حفظ و استفاده پایدار از منابع طبیعی می باشد.
169 کشور عضو این پیمان می باشند که مجموعاً 2241 تالاب مهم بین المللی با مجموع مساحت 215.2 میلیون هکتار را تحت حفاظت قرار داده اند.

ایران از سال 1975 میلادی جزو کشورهای امضاء کننده پیمان می باشد و آلمان در سال 1976 میلادی به این کنوانسیون پیوست.
ایران از این زمان تا کنون 24 منطقه با مجموع مساحت 1486438 هکتار را تحت حفاظت قرار داده است. در آلمان 34 منطقه با مجموع مساحتی حدود 868000 هکتار وجود دارند که به عنوان تالاب مهم بین المللی محسوب می شوند. بزرگترین این مناطق در آلمان "واتِن مِر، اِلبه-وِزِر درای اِک" می باشد که با مساحت 38460 هکتار در نیدرزاکسن قرار دارد. کوچکترین تالاب مهم بین المللی آلمان "الاند-البه-نیدِرونگ و البائوه یریشو" در زاکسن-آنهالت با مساحت 8605 هکتار می باشد.

روز جهاني تالاب ها با هدف جلب توجه افكار جهاني به اهميت رودها و تالاب ها و نقش تعيين كننده آن در ادامه بقاي حيات وحش و گونه هاي گياهي در سراسر جهان برگزار مي شود. هدف از برگزاري روز جهاني تالاب ها كه هر سال دوم فوريه برابر با 13 بهمن در سرتاسر جهان برگزار مي شود،‌جلب توجه افكار عمومي به اهميت نقش تالاب ها و ارتباط تنگاتنگ آن با حيات و فعاليت هاي اجتماعي و اقتصادي انسان است.

بر اين اساس هر سال كارگزاران و سازمان هاي غيردولتي و گروه ها و شهروندان در تمام سطوح اجتماعي با برگزاري كنفرانس ها ،‌ راهپيمايي ها،‌مسابقات فرهنگي و انتشار مطالب و عكس هاي آگاهي بخش مي كوشند از اين روز براي ايجاد آگاهي عمومي درباره ارزش و كاركرد تالاب ها و فوايد آن در ادامه حيات انسان ها استفاده مي كنند.

برای روز جهانی تالاب ها در سال 2019 شعار تالاب ها و تغییر اقلیم " Wetlands and Climate Change"  انتخاب شده است.

در ایران نیز سازمان حفاظت از محیط زیست نیز به منظور شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه اکوسیستمهای تالابی و تشویق و گسترش فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب طبق روال هر سال همزمان با روز جهانی تالابها برگزار می کند.  جایزه قهرمان تالاب در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اهداء خواهد شد. 

در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی اقدامات انجام شده در 5 سال اخیر مورد پذیرش است.در دو بخش فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی تنها اشخاص حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است و در در بخش فعالیتهای تحقیقاتی- مطالعاتی اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط شرکت در این رویداد است.
فرمهای دریافتی توسط کمیته داوران بررسی و نتایج آن در روز جهانی تالابها 13 بهمن ماه اعلام خواهد شد. به نفرات برتر تندیس قهرمان تالاب و جوایزی اهداء خواهد شد. 

علاقمندان می توانند اطلاعات درخواستی را به آدرس تهران- اتوبان حکیم- پارک طبیعت پردیسان-ساختمان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی- بلوک A دفتر اکوسیستمهای تالابی و آدرس پست الکترونیک wetland.bureau@doe.ir ارسال کنند. برای دریافت فرم داوطلبان شرکت در برنامه انتخاب قهرمان تالاب اینجا کلیک کنید.