همایش ملی قنات، میراث ماندگار و آب

شرح مختصر

قنات یا کاریز یکی از پیچیده‏ ترین و شگفت‏ انگیزترین نوآوری‏ها در تاریخ بشر است‏ که برای بر طرف ساختن یکی از نیازهای مهم و حیاتی جوامع انسانی، یعنی آبرسانی به نواحی‏ کم آب پدید آمده است. بر این پایه، قنات را می‏توان‏ جغرافیایی ‏ترین پدیده ی اراضی خشک و نیمه خشک‏ کشور ایران دانست. این پدیدهء جغرافیایی، کارکردهای گوناگون‏ دارد، به گونه‏ ای که در همه ابعاد توسعه ی پایدار (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی و مدیریّتی) نواحی خشک و نیمه خشک کشور، بسیار مؤثّر بوده است.
تأمین آب‏ از راه قنات در قلمروهای خشک و نیمه خشک‏ کشور، سرمایه ی کلان است که طّی نسلها به ما رسیده و توسعه‏ ی پایدار را برای این گونه نواحی‏ رقم زده است. پیشرفت صنعت، کشاورزی، حفظ محیط زیست و … در نواحی خشک و نیمه خشک‏ ایران در گرو توجّه شایسته به حفظ و نگهداری و بازساخت این سرمایه ی کلان است. به علاوه، امروزه قنات بعنوان میراثی تاریخی- فرهنگی و حائز جلوه‌های طبیعی، هنری و خلاقانه، بعنوان جاذبه‌ای گردشگری نیز در توسعة روستاها و شهرهای مختلف ایفای نقش می‌نماید.
بنابراین پژوهش و هم‌اندیشی قنات از ابعاد مختلف، از جمله: فنی- هنری، فرهنگی- تاریخی، اجتماعی- اقتصادی، زیست‌محیطی، کالبدی- فضایی و اکولوژیکی- جغرافیایی؛ به منظور بهره‌مندی پایدار از این سرمایه‌ی کلان از ضرورت بالایی به خصوص برای مناطق خشک و نیمه‌خشک برخوردار است. بر اساس همین ضرورت، دانشگاه پیام نور بنابر وظیفة ذاتی خود و بهره‌ مندی از اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی، با برگزاری این همایش (در استان یزد- مرکز اردکان)، زمینه‌ای را برای گردهمایی صاحب نظران و محقیقین، مردم و مسئولین فراهم می‌آورد تا به تبادل نظر و انتشار یافته‌ها و اندیشه‌های علمی، و همچنین طرح و بحث چالش‌ها، راهکارها و پیشنهادات کاربردی و توسعه‌ای پیرامون قنات از ابعاد مختلف بپردازند.

اهداف همایش

 

  1. هدف اصلی: تاکید بر بحران آب و لزوم مدیریت مصرف آب و توسعه روش‌های سازگاری با کم‌‌آبی
  2. بررسی چالش ها، مشکلات و راهکارهایی مواجهه با کم آبی در سطح ملی
  3. آینده‌نگری و تاکید بر راهبردهای مدیریت و برنامه‌ریزی توسعه سرزمین در بستر بحران آب
  4. بررسی و تاکید بر تغییر الگوها، روش‌ها و فعالیت‌ها و کاربری‌ها در حوزه آب و قنات
  5. بررسی شیوه های مدیریت منابع آبی و ارائه ایده‌ها، تجربیات و راهکارهایی صرفه جویی آب در حوزه های صنعت، کشاورزی و مصارف عمومی
  6. بررسی و شناخت ابعاد مختلف قنات به عنوان دانش و فناوری بومی و کهن ایرانی در مواجهه با چالش کم آبی از جمله ابعاد: اجتماعی، اقتصادی، فناوری، سیاسی، امنیتی، قوانین و ...
  7. کمک به فرهنگ سازی، آموزش و دانش صرفه جویی مصرف آب
  8. طرح مباحث امنیتی و پدافند غیرعامل در حوزه توسعه، انتقال و مصرف آب

 

محورهای همایش

قنات، میراث ماندگار، جاذبه‌ها و گردشگری پایدار

قنات: نماد مدیریت مصرف آب و سازگاری با محیط

ابعاد فنی، هنری و خلاقانه ساخت، نگهداری، احیا و مرمت قنات

ابعاد اجتماعی- اقتصادی مدیریت سنتی آب و قنات

قنات، آب: آینده‌نگری و افق آینده

 

تماس با دبیرخانه همایش
 
تلفن ثابت

 

دبیرخانه یزد :03538250726

مسئول دبیرخانه: 09905782748

دبیرخانه اردکان : 03532220011-2

دبیر اجرایی همایش 09133742568

آقای مهندس بهجتی  

 

نمابر

03538250724

ایمیل

Qanatpnu1397@gmail.com

تلفن همراه

09133742568

آدرس

یزد - بلوار دانشجو - دانشگاه پیام نور استان یزد 

اردکان - بلوار آیت ا... خاتمی - دانشگاه پیام نور اردکان

 

سایت همایش

http://conference.pnu.ac.ir/Yazd-qanatpnu97/default.aspx