پویش «خانواده آب» در نشست آب و توسعه

نشست هم اندیشی آب و توسعه با رویکرد راه اندازی پویش «خانواده آب» دوشنبه 29 مهرماه در خانه اندیشمندان علوم انسانی با مشارکت اندیشکده تدبیر آب ایران و خانه آب ایران برگزار شد. 

اندیشکده تدبیر آب ایران با همکاری خانه آب ایران در راستای مأموریت «بازشناسی و مستندسازی ظرفیت‌ها و تجربه‌ها»،  پروژه مستندسازی تجربه فصلنامه «آب و توسعه» را که در فاصله سال‌های 72 تا 83 (ناپیوسته) انتشار می‌یافت، در دستورکار خود داشت که پس از اتمام پروژه تصمیم به برگزاری نشستی تحت عنوان آب و توسعه با رویکرد خانواده آب پرداخت.

 در این نشست شماری از کارشناسان حوزه مدیریت و مهندسی و اعضاي هيات تحريريه مجله آب حضور داشتند و به بررسی ابعاد مختلف این مجله که از تجربه های موفق بدنه ی کارشناسی آب بوده است، پرداختند. بررسی این مجله با نگاهی بر تاریخ شفاهی به این هدف اشاره داشت که در تاریخ معاصر حکمرانی و مدیریت آب نقاط روشنی از مدیریت دیده می شود و لازم است به آن توجه و از تجربیات آن در جهت پیشبرد بهتر مسائل حوزه آب استفاده کرد.

مجله آب و توسعه همچون نشریات دیگر عمر طولانی نداشت و پس از 21 شماره انتشار آن متوقف شد اما همین  تجربه انتشار مجله آب و توسعه و زنهاري كه نويسندگان مقالات اين مجله درباره الگوي اشتباه حكمراني آب در ايران داده‌اند نشان مي‌دهد كه مسائل توسعه در ايران سال‌ها پيش مورد توجه كارشناسان بوده است و فعالان جوان اين حوزه لازم است از اين كوشش‌ها آگاهي پيدا كنند.

در ادامه نشست اندیشکده تدبیر آب ایران حاضرین را به پویش«خانواده آب» دعوت کرد و خواست تا با همراهی کارشناسان و علاقمندان حوزه مدیریت آب نقاط روشنی از تاریخ حکمرانی و مدیریت آب مورد توجه قرار گیرد و شکاف بین نسلی که بین نخبگان و پیشکسوتان حوزه آب و جوانان فعال این حوزه وجود دارد از بین رود.

پویش خانواه آب با هدف هم افزایی بیشتر و تجمیع ظرفیت های نهادی که به صورت بالقوه در جریان است درصدد دارد تا تمامی ظرفیت ها با نگاه های مختلف را گردهم آورد تا حرکتی  هم جانبه در راستای بهبود وضعیت حکمرانی و مدیریت منابع آب کشور صورت گیرد.

پس از طرح ايده شكل‌گيري پويش خانواده آب افراد حاضر در اين نشست درباره اهداف و چگونگي شكل‌گيري پويش گفت‌وگو كردند و قرار شد كه براي عملي شدن اين ايده افراد علاوه بر اعلام آمادگي براي همكاري با پويش، گفت‌وگوهاي جمعي‌شان را ادامه دهند.


فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن