انتشارات
 
مدیریت رابطه انرژی-آبیاری
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: 472
 
گسترش چشمگیر آبیاری با آب زیرزمینی در چهار دهه گذشته را «انقلاب خاموش» نامیده‌اند. عوامل مختلفی را می‌توان برای توضیح رشد غیر عادی بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در کشاورزی آبی برشمرد. در این میان، به باور برخی صاحب‌نظران، قدرتمندترین عامل تأثیرگذار، تأمین برق بدون کنتور و شدیداً یارانه‌ای است که در برخی کشورها برای پشتیبانی آبیاری با آب زیرزمینی در پیش گرفته شده است. در این نوشتار به اختصار، نهادها و سیاست‌های حکمرانی آب زیرزمینی با تمرکز ویژه بر رابطه انرژی- آبیاری بررسی می‌شود.
Adobe Acrobat Document فایل کامل ۶۳۶.۶۹ KB

Share/Save/Bookmark
 


سید وحید
۱۳۹۵-۰۹-۲۲ ۱۶:۰۳:۱۲
سلام من یه دانشجو هستم. متن هایی که ترجمه می کنید خیلی خوب و مفید هستند. چون کم حج هستند، برای مطالعه هم خوب است. از زحمات شما و مترجم خوب آن ممنونم. (169)
 
مرتضی خرمی
Romania
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۰۰:۳۲:۳۸
سلام بر دست اندرکاران اندیشکده و تشکر بابت آثار خوبی که تهیه می کنید سئوالم این است که تا چه اندازه می توان امیدوار بود که با استفاده از ابزارهای غیر مستقیم در ایران، بتوان به داد آبخوان ها رسید؟ (172)
 
شهرزاد
۱۳۹۵-۱۰-۱۷ ۱۷:۴۳:۲۸
به نظر من در شرایطی که تخریب صورت گرفته در آبخوان برگشت ناپذیر باشد، عملاً نمی توان به هیچ ابزاری امید داشت. اگر بتوان اندکی از روند برداشت کم کرد، هنز بزرگی خواهد بود ولی راهکارهای احتمالی تاثیر بر تغییر رفتار بهره برداران را باید با شناخت عمیق واقعیت های موجود شناسایی کرد و نباید بی مقدمه از ابزارهایی سخن گفت که در مقالات و کتاب ها نام برده می شود. (179)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۱۰ ۱۷:۵۴:۵۱
واقعیت تلخ این است که نمی توان به نجات سفره های واقع در فلات مرکزی امید داشت آبخوان های این محدوده عملا تجدیدنشدنی هستند چرا که میزان برداشت به مراتب بیشتر از تغذیه بوده. تغذیه آب زیرزمینی با توجه به اقلیم و الگوی بارندگی بسیار محدود است متسفانه هیچگاه مدیریت آب کشور به واقعیات طبیعی توجه نداشت چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب. (201)