انتشارات
 
آب؛ کالایی اقتصادی یا غیر اقتصادی؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۵۰
کد مطلب: 446
 
دو نگرش متداول در مباحث مربوط به سیاست‌های آب مطرح می‌شود: «آب یک منبع اقتصادی است» و «آب یک منبع غیر اقتصادی است.» این دو دیدگاه در سیاست‌ آب در واقع بیانگر دو کران انتهایی در طیف سیاست‌ها به شمار می‌آیند. نگاه به آب به عنوان یک منبع اقتصادی و اجتماعی که در این نوشتار مورد توجه قرار می‌گیرد، در میانه این دو کران جای دارد. در این نوشتار درباره عناصری سخن خواهیم گفت که می‌تواند در نگرش «آب یک منبع اقتصادی و اجتماعی است» گنجانده شود.
نگرش «آب یک منبع غیر اقتصادی است» سالیان درازی حکمفرما بوده است. نقش محوری خاک، آب و هوا در هستی انسان، آنها را از سایر منابع متمایز می‌سازد. در گذشته با آنها کاملاً متفاوت با سایر منابع یا کالاها رفتار شده است. تنها از قرون هجدهم و نوزدهم میلادی بود که اراضی قابل کشت، در نظام سرمایه‌داری، و فقط در مراکز توسعه سرمایه‌داری، به عنوان کالاهای قابل داد و‌ ستد شناخته شد.
در نیم قرن اخیر، با استقرار قوانین برنامه‌ریزی، منزلت زمین به عنوان یک کالای مطلق را تنزل داده، و این کالا تنها می‌تواند برای مقاصد مشخص‌شده برابر مقررات استفاده شود. قوت و ضعف قوانین برنامه‌ریزی از کشوری به کشور دیگر و بر اساس گرایش سیاسی دولت وقت متفاوت است، با این همه، حتی دولت‌های معتقد به حداقل مداخله‌گری نیز اکنون برخی از اشکال برنامه‌ریزی کاربری اراضی را علی‌رغم تجاوز آن به حقوق دارایی مالکان می‌پذیرند. اکنون آب نیز دستخوش تغییراتی مشابه تغییراتی است که زمین را از یک منبع مشترک به یک کالا تبدیل کرد.
نوشتار "آب؛ کالایی اقتصادی یا غیراقتصادی" متن سخنرانی آقای دکتر برایان چترتون و همسر ایشان لین چترتون در زمینه معرفی بازار آب در کنفرانس سال ۲۰۱۲ در ایتالیا می‌باشد. که به دلیل مطرح شدن بحث بازار آب توسط اندیشکده تدبیر آب ایران ترجمه و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد آقای دکتر برایان آلفرد چترتون از سیاستمداران اسبق کشور استرالیا می‌باشد که در سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ در سمت وزیر کشاورزی این کشور ایفای نقش نموده است. ایشان از افراد سرشناس و باسابقه در زمینه راه‌اندازی بازار آب در بخش کشاورزی کشور استرالیا به شمار می‌آیند و تألیفات و تجربیات ارزنده‌ای نیز در این زمینه دارد.
علاقه مندان می توانند از طریق لینک زیر به فایل کامل این نوشتار دسترسی پیدا کنند.
Adobe Acrobat Document فایل کامل ۱.۰۲ MB

Share/Save/Bookmark
 


سهراب روشن آبادی
Canada
۱۳۹۵-۰۸-۱۶ ۰۹:۱۶:۳۴
ضمن امتنان فراوان از ترجمه و انعکاس متن سخنرانی با ارزش دکتر برایان چترتون و همسر ایشان به نظر در سئوال مطروحه در ارتباط با ارزش حقیقی آب نارسائی مشاهده می شود چه ارزش آب فرا تر از کالاهای اقتصادی یا غیر اقتصادی است بهتر است گفته شود کالای حیاتی که مافوق سایر کالاهاست. ای کاش موفق به جبران مافات شویم و بیش از این آنرا به هدر ندهیم! (164)
 
سهراب روشن آبادی
United States
۱۳۹۵-۰۸-۲۵ ۲۲:۴۰:۰۸
مقاله بسیار ارزنده ای است
امید آنکه مقالات به روز تری نیز زیب این مجموعه مطالب خطیر گردد (165)
 
فرهاد پاک نیا
۱۳۹۵-۰۹-۱۸ ۱۲:۵۳:۳۶
بنظر میرسد جایگاه و نقش اب در حیات بشریت را در تفسیر ایه و جعلنا من الما ...می توان بهتر یافت (168)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۳۰ ۱۵:۵۲:۱۷
به اب باید به عنوان یه کالای حیاتی نگاه شود نه اقتصادی (174)
 
۱۳۹۵-۱۲-۱۰ ۲۰:۱۴:۴۸
لطفا مطالب بیشتری درباره رویکرد اقتصادی در مدیریت آب منتشر کنید تا این موضوع با جزئیات بیشتری در دسترس قرار گیرد و به فهم بهتر موضوع کمک کند (196)