مرگ باغ های پسته!

«باغات کم‌برکت شده‌اند»، درخت‌ها «خشکیده‌اند»، «چوب حراج به باغم زده‌ام اما نمی‌خرند»، «آب نیست، بیچاره شده‌ایم»... این جملات، توصیف کوچکی از گرفتاری بزرگ کرمانی‌هاست.
آنها که سال‌ها شانه به شانه آمریکایی‌ها در بازار پسته جهان رقابت کرده‌اند و حالا زمینگیر «آب» شده‌اند. کرمان که زمانی ٧٠‌درصد از تولید پسته کشور را به خود اختصاص داده بود و پایتخت پسته دنیا لقب داشت، حالا تنها ٣٠درصد پسته ایران را تأمین می‌کند. آب نیست و باغداران برای سیراب‌کردن باغ‌های خشک و تفتیده پسته ناچارند چاه‌هایی با عمق بیشتر از ٢٥٠متر حفر کنند. چاه‌هایی که لایه‌های آب شیرین خود را از دست داده‌اند و به آب شور رسیده‌اند. اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق بازرگانی ایران و صادرکننده خشکبار می‌گوید: تولید پسته کرمان کم شده، پسته کرمان «شور» و بی‌کیفیت شده است. پسته کرمان گران‌تر تمام می‌شود. همین سه دلیل بزرگ کافی است که اعلام کنیم قافیه را به آمریکایی‌ها باختیم و سلطانی پسته جهان را واگذار کردیم.
محمدرضا بختیاری رئیس سابق آب‌منطقه‌ای کرمان می‌گوید: برداشت آب از منابع زیرزمینی درکرمان ٣برابر خط قرمز جهان و ٦برابر میانگین مطلوب است. کرمان دوبرابر میانگین کشوری ایران اسرافکار از منابع آب زیرزمینی برداشت کرده و حالا برای تأمین سه‌درصد آب آشامیدنی مردمانش هم دچار چالش است، چه برسد به سیراب‌کردن باغ‌های پسته.

ادامه مطلب

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن