فصلنامه "گفت و گوی آب": شماره 10

اگر توسعه پایدار را بر سه ستون پایداری زیست‌محیطی، بهره‌وری اقتصادی و برابری اجتماعی استوار کنیم، آب در هر سه وجه مزبور نقش کلیدی و برجسته ای‌ را بازی می‌کند. منابع آب و خدمات وابسته به آب مولفه‌های کلیدی برای کاهش فقر، رشد اقتصادی فراگیر، ارتقاء بهداشت عمومی، بهبود امنیت غذایی و انرژی، بهبود شرایط زندگی با کرامت برای همه انسانها و پایداری اکوسیستم‌ها به شمار می‌روند.

از طرف دیگر، آب می‌تواند به عنوان یک نیروی مخرب از طریق بروز خشکسالی، سیل، رانش زمین، بیماری‌های آبی همه‌گیر فاجعه‌آفرین باشد. آب به معنای واقعی کلمه منبعی از زندگی و رفاه و در عین حال علت مرگ و ویرانی است. این جنبه مخرب آب، به طور قابل ملاحظه‌ای منحصر به فرد است.

به همین دلیل نمی‌توان یا بسیار مشکل است برای آب ارزش اقتصادی قابل اندازه‌گیری در نظر گرفت. به دلیل محدود بودن منابع آب رقابت بر سر آن بسیار جدی و تعارضات آبی روبه رشد بوده و به دلیل این رقابت ارزش اقتصادی آن بالا رفته و از این لحاظ در چند دهه اخیر اهمیت آب در اقتصاد و برنامه توسعه کشورها، به خصوص کشورهای کم آب بسیار برجسته شده و این نقش در حال افزایش است.

پیامدهای اقتصادی-اجتماعی و زیست محیطی توسعه ناپایدار موجب شده که برنامه‌های تغییر برای بهبود وضع موجود توسعه در کلیه کشورها در دست بررسی قرار گیرد. از آنجاکه هر تغییر دارای فواید و هزینه‌های گسترده‌ای می‎تواند باشد، ارزیابی این فایده‌ها و هزینه‌ها در شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و تکنولوژیکی هر کشوری می‌تواند متفاوت باشد. به طوری که روشن کردن نقش آب در اقتصاد ملی یک اقدام ضروری و اساسی برای ریل گذاری مسیر توسعه کشورها در جهت توسعه پایدار محسوب می‌شود.

به همین دلیل در این شماره فصلنامه گفت‌وگوی آب در اولین مطلب با عنوان «اهداف توسعه پایدار و آب شیرین»، اولویت‌های جهانی توسعه پایدار مطرح می‌شود. سپس به لزوم توجه به عدم قطعیت‌ها و ریسک‌های آبی و مدیریت ریسک در مدیریت آب می‌پردازیم. سپس، با توجه به ارائه پیش‌نویس لایحه احکام برنامه ششم توسعه توسط دولت، نظر اندیشکده تدبیر آب ایران در خصوص احکام برنامه آب در پیش‌نویس لایحه برنامه ششم را منعکس می‌کنیم. سپس به نگاهی به ابتکار خانواده آب، به عنوان بستر مشارکت برای تعامل، اطلاع‌رسانی، گفت‌وگو و اقدام جمعی در حوزه آب، خواهیم پرداخت. در نهایت، خواهیم خواند که بین کاهش‌سطح آب زیرزمینی و افزایش سطح آب دریا چه ارتباطی وجود دارد؟

عنوان دانلودها
0 538

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن