نشست تمدنی

هفته‌نامه تجارت‌فردا در گزارشی با بررسی اظهارات شماری از مسئولین و گزارشات مختلف کارشناسی، به بررسی وضعیت فرونشست زمین در ایران و بویژه استان خراسان پرداخته و در گفت‌و‌گو با کامران داوری (استاد دانشگاه فردوسی مشهد) زمینه‌ها و عوامل بروز این مشکل را بررسی کرده و در ادامه نیز شرح مختصری از راه‌کارهای دارای اولویت برای مواجه آن ارائه داده‌است.

بر اساس این گزارش، اکنون دشت‌های زیادی (حدود نیمی از 600 دشت ایران) دچار بحران نشست زمین هستند و مساله فقط مختص خراسان نیست، اگرچه خراسان از همه مناطق ایران بحرانی‌تر است. این استان وسیع‌ترین پهنه‌های فرونشستی را در مقایسه با سایر استان‌ها داراست.

کامران داوری می‌گوید که می‌توان با تعادل‌بخشی جلوی پایین‌تر رفتن سطح آب زیرزمینی را گرفت و برای این کار  بایستی جوامع محلی را که ذی‌نفع اصلی هستند، مشارکت دهیم، چرا که کنترل این حجم و وسعت جز با حضور و فعالیت جوامع محلی ممکن نیست. به باور وی جامعه محلی وقتی که احساس مالکیت کند، قلم پای کسی را که بخواهد تجری کند، می‌شکند، بنابراین در این مواقع اصلاً نیازی به پلیس نیست. ولی متاسفانه هم‌اکنون جامعه محلی به عقب رانده‌شده و دولت در این زمینه همه‌کاره شده است. وی یکی از دلایل وضعیت امروز را تفسیر نادرست حاکمیت از ملی شدن آب می‌داند. تفسیری که به موجب آن عنان و اختیار آب در دستان دولت قرارگرفته و همین سبب تشدید مشکلات شده است.

 

متن کامل این گزارش مختصر را می توانید در هفته‌نامه تجارت‌فردا مطالعه نمایید.

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن