فعالیت‌های گفت و گویی برای آب

پس از برگزاری کارگاه بازآفرینی مهارت های گفت و گو به همت اندیشکده تدبیر آب ایران و خانواده آب با همکاری کانون گفت‌وگوی مؤسسه امام موسی صدر در تیرماه سال 97 در روزهای پنج شنبه و جمعه (14-15 و 21-22 تیرماه) با حضور 24 نفر از متخصصان و دغدغه مندان آب، شرکت کنندگان تصمیم گرفتند که به ادامه همکاری جمعی پس از کارگاه ادامه دهند و فعالیت هایی برای ترویج گفت و گو درباره آب شروع کنند. به همین دلیل در اولین فرصت بعد از کارگاه، جلساتی با حضور اکثر افراد برگزار شد و به افراد بر اساس علاقمندی به سه گروه مناسبتها، عمومي سازي و ارتباط با نهادها تقسیم شدند و مسئولينی براي آنها تعيين شد.

گروه مناسبت‌ها با هدف برگزاری رویدادهای موثر و همگرا کننده برای تشکیل و تقویت روحیه گروهی شکل گرفت و مسئولیت پیدا کرد تا با بارگزاری مناسبت های دورهمی عمومی، برنامه های تفریحی و ورزشی و فرهنگی، محفل های گفت و گویی و غیره تلاش کند تا گروه هر چه قوی تر به کار خود ادامه دهد و افراد جدید به آن اضافه شوند. به همین دلیل هدف این گروه ایجاد فرصت‌هایی برای ایجاد این تعامل و همبستگی بین اعضا تعریف شد. بنابراین فعالیت‌های اصلی گروه مناسبت‌ها بر محوره جلسات و رویدادهایی که همدلی و بهانه جمع شدن و گفت و گو بین افراد را ایجاد کند. همچنین، مناسبت‌ها و تدارکاتی که برای برنامه‌های دو گروه دیگر و با مشارکت آنها برگزار می‌شود.

گروه عمومی سازی آب که با هدف عمومی کردن مباحث تخصصی آب شکل گرفت، بر محور تقویت فضای گفت و گویی با محور آب در مدارس فعالیت خود را متمرکز کرد. این گروه با انجام جلسات متعدد و مستمر، با فعالیت خوب کار خود را ادامه دادند و با طراحی فعالیت‌های جمعی، اقدام به برگزاری 5 جلسه گفت و گوی آب در مدرسه دختران نیکان کردند و تجربه ارزشمندی را رقم زدند.

گروه ارتباطات نهادی و مفاهیم گفت وگویی بر سه محور زیر متمرکز شدند:

  • وجه نظري : غنا بخشيدن به مباني نظري گفتگو در همكاري با كانون گفتگو و ...با استفاده از متون خارجي و بررسي مؤلفه هاي گفتگو در فرهنگ بومي
  • تمرين مهارت هاي گفتگو (داخلي و با نهادها)
  • وجه ارتباطي : شناسايي مراكزي كه روي آب گفتگو مي كنند و تشكيل جلسات مشترك

محور ارتباطی تصمیم بر برگزاری جلسه ای بین گروه های مختلف فعال در فضای رسانه ای شد. هدف از برگزاری این جلسه برقراری ارتباط بین این گروه ها و انتقال تجربه های مختلف به همدیگر مشخص شد. در ابتدا هفت گروه رسانه ای برای انتخاب رسانه های فعال در حوزه آب در بین این هفت گروه رسانه ای مشخص شدند. پس از گفت و گو و هم اندیشی و شناخت ابعاد وسیع کار مشخص شد که به کار نگاهی تدریجی و تکاملی شود و ابتدا از برگزاری یک جلسه بین گروه‌های فعال تلگرامی در حوزه آب کار شروع شود. جلسه با هدف انتقال تجارب گروه‌های تلگرامی در زمینه راه‌اندازی گفت وگو موفق در فضای تلگرام  و محدودیت‌ها وظرفیت‌های این رسانه جمعی برای گفت و گو برگزار شود. شناسایی گروه های تلگرامی فعال در زمینه آب به عنوان گام اول برگزاری این جلسه مشخص و معیارهایی برای مشخص کردن این گروه ها تعیین شد. هماهنگی اولیه با گروه های تلگرامی صورت گرفت و این گروه در تلاش برای یافتن راهی برای برگزاری جلسه مشترک هستند. این گروه همچنین محور دیگر فعالیتی خود درباره پرداختن وجه نظری گفت و گو هم دنبال می کنند.

فعالیت های گفت و گویی برای آب با فراز و فرودهایی برای همه گروه ها در حال انجام است و امید است که با همگرایی بیشتر و اضافه شدن افراد جدید فعالیت ها با ظرفیت بالاتری ادامه یابد.

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن