«بازتخصیص» خاموش آب و قربانیانی که باید برای آنها چاره‌ اندیشید

تهران-ایرناپلاس- با رشد جمعیت و توسعه صنعت و کشاورزی، تقاضای آب در کشور افزایش یافته است. پژوهشگران می‌گویند این موضوع به تدریج باعث ورود دولت به حوزه آب، بازتخصیص خاموش آب و در نتیجه تضییع حقوق حق‌آبه‌داران شد. موضوعی که حالا نیازمند شفاف شدن است و باید به سمت پایدار شدن برود

نظام برداشت آب در ایران تا ۷۰ سال پیش به صورت سنتی بود و در هر منطقه متناسب با نوع مصرف و میزان استفاده، عرفی در ارتباط با بهره‌برداری از آب شکل گرفته بود. در آن دوران آب زیرزمینی اغلب به صورت قنات یا چاه‌های سطحی کم عمق مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت. در مورد آب سطحی مثل آب رودخانه‌ها و نهرها نیز قواعدی وجود داشت که مشخص می‌کرد چه کسی به چه میزان حق استفاده از آب را دارد.

البته بهره‌برداری از آب در این دوران با محدودیت‌های بسیاری همراه بوده است. از یک طرف رشد جمعیت سرعت چندانی نداشت و از سوی دیگر، صنعت توسعه نیافته بود و کشاورزی هم کار پرزحمتی بود که نمی‌شد آن را در مقیاس بزرگ گسترش داد. اما با رشد جمعیت و تکنولوژی اوضاع دگرگون شد. با ورود تجهیزات کشاورزی مثل تراکتور یا سایر تجهیزات کشاورزی سطح بیشتری زیر کشت رفت. همچنین بهره‌برداری از آب هم با استفاده از تجهیزاتی مثل پمپ آب و ساخت سدها بیشتر شد و به یکباره همه به سمت منابع آب هجوم بردند.

باز تخصیص خاموش چیست؟

ادامه گزارش


فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن