کتاب «مدیریت پایدار آب زیرزمینی»

در طول تاریخ می‌توان امپراتوری‌هایی را سراغ گرفت که ظهور و سقوط‌شان با آب زیرزمینی پیوند داشته است. این سرگذشت را هیچ کجا بهتر از منطقه خاورمیانه نمی‌توان مشاهده کرد. برخی از کشورهای خاورمیانه، در زمره خشک‌ترین مناطق کره زمین قرار دارند. امروز نیز از اهمیت آب زیرزمینی کاسته نشده است. با این همه در سرتاسر جهان، سنگینی تهدیدهایی که متوجه آب زیرزمینی است همچنان رو به افزایش است.

تقریباً همه آب شیرینی که در اختیار داریم، در زیر زمین است، و نیمی از آبی که می‌آشامیم، از آبخوان‌ها تأمین می‌شود. مدیریت واقعی و بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی، بی‌تردید اولویت بالایی برای تأمین نیازهای پایه انسان دارد. با این همه، با درک رو به رشد وابستگی متقابل و نزدیک آب و توسعه، این نیازها افزایش می‌یابد. مدیریت آب زیرزمینی، الزام اساسی در استراتژی‌های مقابله با تهدیدهای آتی کمبود آب، انرژی و غذا به شمار می‌آید. همچنین، در بهینه‌سازی راه‌حل‌ها در همبستگی آب- انرژی- غذا و امنیت انسان، و بنابراین در شکل‌گیری ظرفیت‌های بیشتر برای تاب‌آوری، اهمیت حیاتی دارد.
همه دغدغه‌مندان دستیابی به آینده پایدار و مطمئن آبی را تشویق می‌کنیم این کتاب را مطالعه کنند، و پیام‌های آن را درباره متوقف‌ساختن بیش‌بهره‌برداری و آلوده‌شدن آب زیرزمینی به کار بندند. این کتاب، مفاهیم، ابزارها و استراتژی‌هایی را که مدیریت پایدار آب زیرزمینی را تحقق‌پذیر می‌سازد ارائه می‌کند. این کتاب به ما نشان می‌دهد با گنجی چون آب زیرزمینی چگونه رفتار کنیم.

 

دانلود کتاب «مدیریت پایدار آب زیرزمینی؛ بر پایه همکاری بهره برداران، مدیران و متخصصان»:

 

 

 


نظرات

  سعید
  درود و خدا قوت،، کتاب ارزشمندی ست
  ملک تاج اسکندری مکوند
  سپاس گزارم
  فرزاد جلیلی
  با تشکر از بابت معرفی کتاب های کاربردی

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن