بُعد جهانی حکمرانی آب: 9 دلیل برای ترتیبات جهانی در جهت غلبه بر مشکلات محلی آب

عنوان:
The Global Dimension of Water Governance: Nine reasons for global arrangements in order to cope with local water problems
عنوان به فارسی: بُعد جهانی حکمرانی آب: ۹ دلیل برای ترتیبات جهانی به منظور غلبه بر مشکلات محلی آب
نویسنده: آرجن هوکسترا (Arjen Hoekstra)
نهاد تهیه‌کننده: مؤسسه آموزش آب IHE
تاریخ انتشار: ۲۰۰۶
تعداد صفحات: ۳۶
شرح مختصر:
از آنجا که بسیاری از مشکلات آب، فراتر از مرزهای جوامع محلی امتداد می‌یابد، غالباً به سبب پیوندهای بالادست- پائین‌دست در حوضه‌ها و زیرحوضه‌ها، بسیاری معتقدند که اگر چارچوب فضایی بالاتری لازم است، حوضه آبریز مناسب‌ترین واحد برای تحلیل، برنامه‌ریزی و ترتیبات نهادی است. در این نوشتار استدلال می‌شود که پرداختن به مشکلات آب در سطح حوضه آبریز همیشه کافی نیست. نشان داده می‌شود که بخش اساسی مسائل امروز آب، جنبه قاره‌ای یا حتی جهانی دارد، که رویکرد حکمرانی بر پایه هماهنگی و در نتیجه نوعی ترتیبات نهادی را در مقیاسی بالاتر از حوضه آبریز ایجاب می‌کند. در این نوشتار، ۹ مورد از تحولاتی که این استدلال را پشتیبانی می‌کند، شناسایی و بررسی می‌شود.
فرض مبنایی نوشتار این است که تمام سیستم‌های آبی، بخش جدایی‌ناپذیر سیستم زیست‌محیطی به شمار می‌آید و نیز سیستم‌های اجتماعی و زیست‌محیطی، حد و مرز یکدیگر را تعیین می‌کنند.
استدلال محوری این نوشتار آن است که اهمیت هماهنگ‌سازی بیرونی در موضوع حکمرانی اثربخش آب، ایجاب می‌کند هماهنگی در سطوح فضایی بالاتر از حوضه آبریز صورت گیرد. نادیده‌گرفتن بُعد جهانی حکمرانی آب، سبب خواهد شد تحولات صورت‌گرفته در بیرون از دایره حکمرانی آب اهداف حکمرانی آب را کنار بگذارد و حتی شاید بی‌اثر سازد.
فهرست مطالب
۱- مقدمه
۲- ضرورت حکمرانی جهانی درباره مسائل آب
۳- تحلیل ترتیبات حکمرانی جهانی آب
۴- بحث و جمع‌بندی

دانلود گزارش

نظرات

    آینده بان
    سلام وقت بخیردر صورت امکان فایل و یا کتاب فوق خواستارم لطفا راهنمایی فرمایید.با تشکر

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن