هزینه کل اقتصادی استخراج آب زیرزمینی

عنوان: The Full Economic Cost of Groundwater Extraction
عنوان به فارسی: هزینه کل اقتصادی استخراج آب زیرزمینی
نویسنده: جان استرند (Jon Strand)
نهاد تهیه‌کننده: بانک جهانی          
تاریخ انتشار: 2010                    
تعداد صفحات: 18

شرح مختصر

وقتی شمار بزرگی از زارعان از یک حوضه آب زیرزمینی بهره‌برداری می‌کنند (مستقل از یکدیگر)، زارعان انگیزه چندانی برای به کاربستن شیوه‌های صرفه‌جویانه که عمدتاً به نفع زارعان دیگر خواهد بود ندارند. این وضعیت به برداشت بیش از حد آب زیرزمینی منجر می‌شود. وقتی هزینه برقی که زارعان بابت پمپاژ آب زیرزمینی می‌پردازند، کمتر از هزینه کامل برق باشد، این مشکل می‌تواند تشدید شود؛ در حالی که این مشکل را می‌توان تا اندازه‌ای با تأمین منطقی‌تر برق برطرف ساخت. این نوشتار یک چارچوب تحلیلی را بنا می‌کند که برای توصیف خصوصیات برنامه‌های کارآمد مدیریت آب زیرزمینی از نظر اقتصادی، شناسایی نحوه‌ای که مجموع تصمیمات فردی مصرف آب زارعان، از مصرف کارآمد منبع فاصله می‌گیرد، و بررسی نحوه‌ای که سیاست‌های مرتبط با آب و برق می‌تواند کارآیی را بهبود بخشد به کار می‌آید. نشان داده می‌شود که تدبیر بهینه برای نرخ‌گذاری برق استفاده‌شده برای پمپاژ آب زیرزمینی از دو عنصر اصلی تشکیل می‌شود: 1) هزینه کامل اقتصادی (نهایی) برق باید پوشش داده شود؛ و 2) بهای اضافه‌تری باید در قیمت برق گنجانده شود، متناسب با هزینه آثار خارجی پمپاژ آب زیرزمینی. این تحلیل شامل روش‌شناسی محاسبه هزینه آثار خارجی، بر پایه تنها چند پارامتر معدود، و بحث درباره چگونگی تعدیل نرخ‌گذاری برق برای ارتقای کارآیی در مصرف آب و برق است.   

 

دانلود گزارش

نظرات

  نسترن حسن زاده
  با سلام اینجانب برای تکمیل پایان نامه به متن شما با عنوان هزینه کل اقتصادی استخراج آب زیرزمینی، در زمینه گزارش نرخ گذاری و آب زیرزمینی و هزینه اقتصادی نیازمندم. لطفا اگر امکان دارد به ایمیل اینجانب که ذکر شده است ارسال نمایید. با کمال تشکر از همکاری شما
  عبدالرحیم صلوی تبار
  با تشکر از اطلاعاتی که بارگذاری شده است. این اطلاعات راهنمای خوبی در پایان نامه دانشجویی و همچنین راهنمای کارشناسان آب می باشد.
  سیدعطااله ساکبی
  باسلام درحال تهیه مطلبی هستم تحت عنوان« ضرورت رویکرد انرژی خورشیدی در توسعه پایدارکشاورزی» چون به مقایسه هزینه های تأمین برق توسط نیروگاههای حرارتی(با سوختهای فسیلی) و نیروگاههای خورشیدی درپمپاژ باید انجام گیرد نیاز به این گزارش دارم. درصورت امکان ازطریق ایمیل بنده آنرا ارسال فرمایید. قبلاً از لطف شما سپاسگزارم.
  سیدعطااله ساکبی
  باسلام احتراماً، مطلب«هزینه کل اقتصادی استخراج آب زیرزمینی » برای یک کارتحقیقاتی نیازدارم درصورت امکان کامل آنرا به ایمیل اینجانب ارسال نمایید. با تشکر

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن