پرونده ویژه فرونشست

.. به طور ملموس شما سایت یا استان یا حتی یک ناحیه‌ای از کشور را سراغ ندارید که آنجا یک طرح کاهش خطر فرونشست زمین به صورت پایلوت اجرا شده باشد و ما نتایج آن را بیاوریم با افتخار بگوییم. متأسفانه این کار انجام نمی‌شود.

.. فرونشست اساسا یک مخاطره‌ جدی است؛ یعنی ما با مصرف بیشتر آب زیرزمینی بیشتر از میزان تغذیه‌ آن، موجب افت سطح آب زیرزمینی شده‌ایم یا شیوه‌های آبیاری‌مان غلط است یا کشت محصولاتی که انجام می‌هیم، غلط است یا روش‌های استحصال آب‌مان بیش از حد است. مواردی مانند اینها باعث بیلان منفی آب‌های زیرزمین می‌شود. این بیلان، افت آب زیرزمینی را موجب می‌شود و افت آب زیرزمینی موجب فرونشست می‌شود؛ بنابراین می‌بینیم که اساسا دست انسان است..

لایحه «طرح کنترل فرونشست زمین و کاهش اثرات آن در کشور» مدتی پیش از سوی شورای‌عالی استان‌ها به مجلس ارائه شد. به‌تازگی مرکز پژوهش‌های مجلس نقدی بر این لایحه منتشر کرد که در آن تأکید شد فرونشست از پدیده‌های چالش‌برانگیز برای کشور است؛ به‌طوری‌که کنترل آن در حوزه شکل‌گیری و کاهش اثرات در بخش اثرگذاری این پدیده، به اتخاذ اقدامات ویژه نیاز دارد و به‌همین‌دلیل پرداختن به این موضوع دارای ارزش بالایی است.

.. ما در شورای‌عالی استان‌ها 126 هزار عضو شورای روستایی و شهرستانی و شهری داریم که گزارش‌های آنها به من به‌عنوان رئیس عمران و حمل‌ونقل می‌رسد. به خاطر آن گزارش‌ها بود که ما دغدغه‌ای را که در شهر تهران داشتیم، ملی کردیم و آن را به‌صورت لایحه از سوی شورای‌عالی استان‌ها مطرح کردیم و بر این پافشاری کردیم که بحث ما فقط بحث تهران نیست؛ بحث کل کشور است.

مطالب این ویژه‌نامه روزنامه شرق را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دریافت و مطالعه نمایید:


- وضعيت نگران كننده در جنوب تهران

- سرطان خاموش دشت‌ها

- زمین فرونشست نکند، چه کند

- آژیر قرمز فرونشست به صدا درآمد

عنوان دانلودها
44

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن