حل بحران آب در گرو «مدیریت صحیح مصرف»

 آیت الله سلیمانی، نماینده ولی فقیه در کاشان به لزوم ضرورت مدیریت صحیح مصرف آب در کشور تأکید کرد و گفت: مدیریت صحیح مصرف آب در کشور نیازمند تحول است.

آیت الله عباسعلی سلیمانی ، دوم دی‌ماه 1399 در دیدار با مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت آب و فاضلاب کاشان، گفت: اگر در گذشته جنگ‌ بر سر نفت بود، در آینده جنگ‌ برای رسیدن به آب خواهد بود.
وی به لزوم ضرورت مدیریت صحیح مصرف آب در کشور تأکید کرد و اظهار داشت: امروز در شرایطی قرار داریم که مدیریت آب در کشور باید قوی تر از مدیریت نفت باشد، از این رو مدیریت صحیح مصرف آب در کشور نیازمند تحول است.
آیت الله سلیمانی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی با راندمان اندک است، بر ایجاد آبیاری قطره‌ای و تحت فشار و ایجاد کشاورزی گلخانه‌ای تأکید کرد و افزود: امروز بیشترین آب کشاورزی در آبیاری غرقابی مصرف و به نوعی اسراف می‌شود.
وی اسراف آب در ایران را انکار ناپذیر دانست و با بیان اینکه ایرانی‌ها دو برابر متوسط مصرف آب دنیا را مصرف دارند، یادآور شد: با وجود استفاده از کاهش دهنده‌های شیر‌های آب و شیر‌های آب هوشمند، باز هم میزان مصرف آب در کشور بالا است.
نماینده ولی فقیه در کاشان همچنین بر فرهنگ صحیح استفاده از آب در جامعه تأکید کرد و ابراز داست: امروز علاوه بر استفاده از سیستم آب شرب خانگی، نیازمند سیستم آب غیرشرب خانگی و بازچرخانی و استفاده از پساب هستیم.
به گفته وی در مکتب اسلام استفاده از آبی که مزه، رنگ و بوی آن تغییر نکرده باشد اشکالی ندارد و هر آبی که دارای این سه شرط اصلی باشد می‌تواند قابل استفاده باشد.
آیت الله سلیمانی در ادامه با اشاره به اینکه عربستان با استفاده از سیستم‌های آب شیرین کن بیشترین بهره برداری را از آب مشترک خلیج فارس دارد، گفت: عربستان کویری امروز به دلیل بهره برداری از آب خلیج فارس علاوه بر پرورش دام و مرغ و تولید تخم مرغ و صادرات آن، به عنوان سومین کشور صادر کننده گندم دردنیا مطرح است.
وی ادامه داد: در حالیکه ما نتوانسته ایم از آب‌های مشترک خیلج فارس برای بهره برداری و پرورش دام و مرغ استفاده کنیم و وارد کننده این دو محصول از خارج کشور هستیم، اما عربستان از این ظرفیت استفاده کرده و صادرکننده دام و مرغ و تخم مرغ است.
نماینده ولی فقیه در کاشان یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بار‌ها بر استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن تأکید کرده است، اما ما هنوز نتوانسته ایم از آب‌های مشترک خلیج فارس استفاده و بهره برداری داشته باشیم و این در حالی است که کشور‌های دیگر سال‌ها است از آن استفاده و بهره برداری می‌کنند.

منبع: رسانیوز

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن