شما هم عضو این خانواده‌اید

شکل‌گیری پویش «خانواده آب»

دبیر اندیشکده آب ایران اعلام کرد: به دنبال راه‌اندازی پویش خانواده آب هستیم تا در آن به جای تخطئه گذشته، همه کسانی را که در جایگاه‌های مختلف برای موضوع آب کار می‌کنند کنار هم بیاوریم.

▫️پویش خانواده آب با محوریت تاریخ شفاهی آب است و قرار است در آن موضوعات برجسته ای مورد توجه قرار بگیرد که می تواند امید بخش و درباره روشنی فرهنگ و اندیشه در کارنامه آب باشد.

▫️در واقع در این مدت افراد و نهادهایی شکل گرفته اند که به صورت انفرادی در زمینه آب، چه در دانشگاه ها و چه در بخش های دولتی و غیر دولتی و بخش خصوصی فعالیت کرده اند و ما می‌خواهیم همه این ظرفیت‌ها را با هر نگاهی که دارند کنار هم بیاوریم.

مقولات فرهنگی به مثابه عوامل انگیزه‌ساز و زمینه‌ساز مشترک، وحدت‌بخش و بین‌الاذهانی برای ساختن زیربنای ذهنی توسعه سازگار با کم آبی محسوب می شوند.

جامعه ایران برای غلبه بر مشکلات و دشواری‌ها موجود در حوزه آب نیازمند ایجاد درک منسجم و فراگیری از موضوع توسعه سازگار با کم‌آبی ورعایت قواعد و راه های مقابله با چالش‌های آن است.

برای ایجاد تحول در حوزه اندیشه و فکر و فهم از توسعه و تحول به سمت توسعه کم‌آب‌بر، به توسعه فرهنگی در ابعاد مختلف نیاز داریم، تا باورها، معانی، هنجارها و رفتارهای منسجم و هماهنگ جدیدی شکل بگیرد.

انتظار می‌رود با اقدامات فرهنگی چون گفت‌وگو،همکاری‌های بین رشته‌ای و فرارشته‌ای، کردارها و یادگیری اجتماعی مناسب، فهم، باورها، معانی، هنجارها و رفتارهای هماهنگ جدیدی در دست‌اندرکاران حوزه آب پدیدار خواهد شد.

دلایل پویش روشنی فرهنگ و اندیشه در کارنامه آب
یکی از دلایل مهم و اصلی پویش اصلاح نگاه به گذشته، بویژه گذشته نزدیک است. زیرا پایه‌گذاری آینده به‌ واسطه استناد به گذشته و گفت‌وگو با آن و تفسیرش ممکن می‌شود.

مجموعه ضرورت اصلاح نگاه به گذشته نزدیک و مستندسازی آن و ظرفیت‌های جامعه و ضرورت توسعه آن‌ها در کنار شرایط خطیر موجود و نیاز به دمیدن هوای تازه در آن، فکر طراحی و اجرای پویش «خانواده آب: روشنی فرهنگ و اندیشه در کارنامه آب» را به ذهن شروع‌کنندگان متبادر کرد.

پویشی در قالب یک تالار گفت‌وگو و بستری که به کارهای آماده عرضه (در موضوعات مشابه فصلنامه آب وتوسعه برای مستند سازی کارکردهای حکمرانی و مدیریت آب در حال حاضر) میدان و اجازه عرضه و تعامل بدهد.

به مصداق این شعر که:

«قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند
بس خجالت که از این حاصل اوقات بریم»

شما هم عضوی از این خانواده اید....

همین الان به کانال تلگرام و اینستاگرام خانواده آب بپیوندید.

خانواده آب در اینستاگرام

خانواده آب در تلگرام

فرم ثبت نظرات

نام
ایمیل
متن
متن